Aktualności

Z FILMEM ZA PAN BRAT… TYM RAZEM WE FRANCJI

2018 KINEMAKolejne Spotkanie w ramach Międzynarodowego Projektu Filmowego Kinema odbyło się w przepięknym zamku w Angerville lˊOrcher w Normandii w dniach od 9. do 14.04.2018r.

9 kwietnia czworo uczniów naszej szkoły Dawid Grzanka, Bartosz Serafin, Jan Pasierb, Justyna Kuchciak z klasy 3TI pod opieką pani Agnieszki Jasek-Łata brało udział w wyjeździe do urokliwego miasteczka we Francji. Po długiej podróży na miejsce dotarliśmy w późnych godzinach nocnych, dlatego też program zaczęto dopiero następnego dnia, kiedy to rankiem obejrzeliśmy polski film M. Szumowskiej pt.: Body, a prace nad naszymi filmami we wtorek po południu. Nasza grupa otrzymała zadanie nakręcenia filmu skupiającego głównych bohaterów z trzech filmów projektowych: Über uns das All - reż. Jan Schomburga oraz A Taste of Ink - reż. Morgana Simona i Body – M. Szumowskiej. Prace nad scenariuszem rozpoczęły się już w pierwszym dniu, kiedy to w pełnej mobilizacji przetłumaczyliśmy dialogi na poszczególne języki i rozdzieliliśmy role. Wieczorem był czas na prezentację regionów i degustację smakołyków oraz nawiązanie znajomości.

Pierwsza część środy upłynęła nam na wspólnym rozplanowaniu scenografii i nakręceniu pierwszych scen filmu. Po posiłku udaliśmy się do pobliskiego miasta portowego, w którym mieliśmy okazję przepłynąć się statkiem oraz zagrać w grę miejską, co pozwoliło nam bliżej poznać La Hevre.

W czwartek skupiliśmy się na montażu i dopracowaniu całości, a wieczorem odbyła się prezentacja wszystkich projektów i podsumowanie całego spotkania. Następnie spędziliśmy wspólnie czas i pozostało nam już tylko pożegnanie, ponieważ w piątek, zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy w stronę Polski, do której dotarliśmy bez większych problemów w sobotę nad ranem.

Spotkanie w Normandii oraz prace filmowe jak zwykle wzbogaciły nas w nowe doświadczenia oraz umiejętności zarówno w dziedzinie kinematografii jak również językowej.