Aktualności

SPECJALISTYCZNE KURSY W NASZEJ SZKOLE

W roku szkolnym 2017/2018 zaplanowano trzy rodzaje kursów dla gastronomów: kelnerski, baristy i barmana. Końcem I semestru zrealizowano kursy kelnerskie,  w drugim semestrze odbyły się kursy baristy, końcem tego roku szkolnego zostanie jeszcze przeprowadzony kurs barmana – zapraszamy chętnych uczniów.  Wszystkie kursy prowadzone są przez profesjonalną kadrę z Krakowskiej Szkoły Restauratorów. Galeria zdjęć

 

Kurs kelnera odbywał się w  dniach 1-3 grudnia 2017 r. Został przeprowadzony w oparciu o klasyczne zasady kelnerstwa wymagane w najlepszych lokalach świata. Zajęcia odbywały się w formie teoretycznej i praktycznej. Przedstawiono zasady obsługi gości indywidualnych, restauracyjny savoir vivre. Kurs zawierał takie elementy jak: obsługa konsumenta, serwis dań i wina, wyposażenie sali restauracyjnej oraz wyposażenie techniczne restauracji,  przygotowanie sali na przyjęcie gości, techniki składania obrusów i serwetek oraz wiele innych ciekawych zagadnień, w tym techniki podawania dań i napojów alkoholowych oraz noszenie naczyń, szkła i tac.

Kurs baristy odbywał się w dniach  6-8 kwietnia 2018 r. Przez trzy dni uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach praktycznych z teoretyczną nauką o kawie, jej gatunkach, sposobach rozróżniania, parzenia i profesjonalnym sprzęcie. Dzięki zajęciom praktycznym mieli możliwość poznania tajników przygotowania wszelkich napojów kawowych i zasad pracy na różnorakich ekspresach. Nauczyli się sporządzać kawę latte, cappuccino, latte machiato, frappe. Umiejętności przygotowania kawy uzupełniali o praktykę zdobienia napojów latte art - tak, aby napój nie tylko zachwycał smakiem, ale i przyciągał wzrok. 

Oba kursy zakończyły się egzaminem, gdyż miały na celu przekazać kompleksową wiedzę i przygotowanie do pracy w gastronomii. To dodatkowe wiadomości i umiejętności, które nabyli nasi uczniowie. Uzyskane przez nich certyfikaty wydane są nie tylko w języku polskim ale też angielskim, co daje możliwość pracy w Polsce i za granicą. To duża szansa na zdobycie pracy dla naszych absolwentów ale też uczniów, którzy w okresie wakacyjnym poszukują  jej jako dorywczej.  

Gratulujemy naszym uczniom zdobycia nowych kwalifikacji – kelnera i baristy!

Anna Magnowska i Anna Pintal