Aktualności

Spotkanie autorskie z Panią Sylwią Winnik

spotkanie z pisarkaDnia 26.02.2018 r. odbyło się spotkanie autorskie z Panią Sylwią Winnik - autorką książki „Dziewczęta z Auschwitz. Głosy ocalonych kobiet”. Młoda pisarka opowieścią o obozie koncentracyjnym, w którym w nieludzkich warunkach pracowali i umierali ludzie, zachęciła nas do przeczytania książki o wspomnieniach dwunastu kobiet. Bohaterki przeżyły piekło niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Pasjonatka historii przybliżyła nam codzienne życie więźnia - dzień rozpoczynał się od apelu, na którym liczono wszystkie osoby. Następnie po zjedzeniu małego kawałka chleba, zaczynano ciężką pracę, w której z niedożywienia czy mrozu wielu umierało. Późnym wieczorem na uwięzionych czekał drugi i ostatni posiłek, lura - bezwartościowa zupa. Jedli ją bez obrzydzenia tylko ci, którzy zdążyli już doświadczyć permanentnego głodu.

Nie zabrakło opowiadań o próbach ucieczki z obozu, o porodach, a także o Żydach - masowo zatruwanych gazem i kremowanych. Każda z historii opisanych w tej książce zasługuje na pamięć. Zostały zapisane, jak sama autorka mówi: „ku przestrodze”. Swoją wypowiedź zakończyła apelem: „Jeśli chcemy coś zmienić, zacznijmy od siebie! Twórzmy wokół siebie dobro.” Wiemy też, że młoda pisarka pracuje nad kolejną książką, również o tematyce wojennej. Jesteśmy bardzo poruszeni tym spotkaniem. Z pewnością książki Pani Sylwii Winnik zagoszczą nie tylko na naszych półkach, ale także w sercach.

spotkanie1             spotkanie2