Aktualności

Kolejny raz na międzynarodowym projekcie filmowym KINEMA

warsztaty kinema 7 W dniach od 24 do 27 kwietnia 2017r odbył się kolejny etap projektu filmowego KINEMA,  w którym nasza szkoła bierze udział od 4 lat. Tym razem wraz z opiekunem projektu Panią Agnieszką Jasek – Łata w wyjeździe udział wzięli uczniowie klasy drugiej Technikum Informatycznego: Janek Pasierb, Justyna Kuchciak, Łukasz Prokop i Marcin Margasiński. Zjazd młodzieży z Polski, Francji i Niemiec wraz z opiekunami  miał miejsce w Osnabrück/Niemcy. Spotkanie zostało zorganizowane przez partnerów z Dolnej Saksonii. Tegoroczny projekt dotyczył trzech wcześniej opracowanych filmów: niemieckiego „Der Nachtmahr” , francuskiego „Las Combattants” i francusko- polskiego „CracheCoeur/ Znam kogoś, kto Cię szuka”, którego reżyserem jest pani Julia Kowalski, Francuzka polskiego pochodzenia. Galeria zdjęć

 

Podczas kilkudniowego pobytu uczniowie mieli okazję obejrzeć film CracheCouer w kinie, a po jego projekcji wziąć udział w spotkaniu z reżyserem produkcji, panią Julią Kowalski, która odpowiadała na pytania dotyczące filmu, jego powstania i doboru bohaterów, jak również niektórych bardzo kontrowersyjnych scen. Uczniowie mogli również poznać historię powstania filmu, gdyż kilka scen zostałonakręconych w Międzylesiu na Dolnym Śląsku.

Nie zabrakło także czasu na prezentacje swojego miejsca zamieszkania oraz degustacje smakołyków regionalnych.

Kolejne dni minęły na tworzeniu filmu tzn: napisaniu scenariusza, nauce ról, nakręceniu scen i montażu. Z czasem integracja międzynarodowa nabrała wymiaru nie tylko roboczego, ale także wymiany kulturowej między grupami z poszczególnych krajów. Stawaliśmy się powoli dużą wielokulturową rodziną, co dało się we znaki szczególnie podczas pożegnania, które przyszło nam z trudnością.

Oprócz pracy nad filmem, uczestnicy projektu mieli okazję zwiedzićStare Miasto w Osnabrück, w formie wyścigu z zadaniami, z którymi znakomicie się zmierzyli wykorzystując swoje umiejętności językowe. Podczas ostatniego wieczoru odbyła się prezentacja wszystkich filmów powstałych w ramach warsztatów.

Do domów wróciliśmy z bagażem nowych doświadczeń i chęcią do nauki językówobcych, gdyż teraz wiemy, że umiejętności językowe i komunikacja w językach obcych są bardzo ważnym aspektem.  Chwile spędzone w Niemczech na długo pozostaną w naszych wspomnieniach.

Agnieszka Jasek - Łata